Nesmírně obohacena ❤️

Ohlédnutí zpět za vyvolávanou laktací a kojením mého syna

V dnešním článku bych se chtěla ohlédnout zpět. Je to už skoro tři roky, co jsem svého syna, který se nám narodil díky náhradnímu mateřství, začala kojit. Kojila jsem ho nakonec rok a půl. 

Naší kojící cestu z technického hlediska (jak jsem laktace dosáhla, jak nám kojení šlo a jak jsem se snažila zvyšovat mléko v prvních měsících kojení) nebudu v tomto článku popisovat. Věnovala jsem tomu již e-book JAK JSEM KOJILA BEZ PORODU, který zdarma naleznete ke stažení na mých stránkách.

Chci se v tomto textu zaměřit především na přínos kojení pro mě a pro syna z dnešního pohledu. Kojením se cítím nesmírně obohacená a kojení mě doslova změnilo. A chtěla bych vám vysvětlit proč.

Nejdřív musím zmínit, že už moje cesta ke kojení, tj. vyvolávání laktace před narozením syna pro mě mělo obrovský, nečekaný a neplánovaný význam. Příprava na laktaci mi umožnila být se synem “ve spojení” i před jeho narozením, přestože nebyl v mém těle. To, že jsem měla možnost vyvolávat laktaci, myslet na kojení a na svého syna velmi konkrétně, mě nenadále vytáhlo z velkého stresu před jeho narozením. Rozkojování před synovým narozením mi dávalo vazbu se synem ještě než se narodil. Odsávala jsem pro něj mléko a dávala ho do mrazáku. Moje tělo pracovalo pro něj. Při každém odsávání jsem na něj intenzivně myslela a byla s ním ve spojení. Připadala jsem si užitečná a důležitá. Byl to můj způsob těhotenství.

Před narozením syna jsem byla velmi motivovaná kojit. Už předem jsem si byla vědomá toho, že pokud se mi podaří kojit, můžu sobě a synovi dopřát intimitu, kterou jsme potřebovali. Díky této blízkosti jsme mohli dohnat čas, kdy jsme nemohli být spolu. Zároveň jsem chtěla kojením svému synovi dopřát tu nejlepší potravu na planetě, kterou může dostat.

A myslím, že se nám povedlo obojí. 

Ale kromě toho se nám povedlo ještě mnohem více než jsem čekala. 

Kojení mě obohatilo i v jiných směrech. Díky kojení se především cítím silnější, odvážnější, sebevědomější. Kojení mi dalo křídla. Když jsem dokázala kojit navzdory mnohým skeptikům a obecně zažitým představám, dokážu i jiné věci, na které bych si před tím netroufla. Nejsem nyní chytlavá na hlášky “tohle nejde”, “to se nepodaří”. Mám vlastní hluboko vtisklou zkušenost, že člověk dokáže mnohé překvapivé “velké” věci, když je odhodlaný. A že nejdůležitější je věřit sám sobě, poslouchat hlas svého srdce a svou intuici. 

Zároveň mi kojení dalo pocit normálnosti! Konečně jsem jako ostatní matky. I já mohu zažívat něco mateřského. Hovory o těhotenství a porodu jsou mnohdy pro nás ženy, které si těmito zážitky nemohly projít nebo je mají spojené s nějakým traumatem (potrat, výrazně předčasný porod, neplánovaný císařský řez, velké komplikace v těhotenství a při porodu), velmi složité. Je náročné se nějak zapojit. Kojení mi nabídlo možnost být součástí konverzace. Postupem času se kojení stalo tématem, kde jsem začala být vyhledávaná. Skoro každá moje kamarádka se mi po porodu ozvala, když potřebovala diskutovat nějaké téma kolem kojení. 

Kojení mi také přineslo změnu vztahu k vlastnímu tělu. Podstoupila jsem náročné léčení neplodnosti, které vedlo k nedůvěře v moje vlastní tělo. Přestože moje neplodnost byla primárně způsobená zkaženou gynekologickou operací (poškození dělohy při revizi dělohy), měly následné vleklé další operace a léčení fatální vliv na moji psychiku a na vztah k mému tělu. Když syn začal sát u mého prsa, bylo to velmi léčivé. Byl to silný zážitek, který postupně obnovil důvěru k mému tělu. Svého těla si vážím a jsem mu vděčná, že dokázalo vyprodukovat tolik mateřského mléka a dokázalo naskočit na onu mateřskou hormonální vlnu. 

Kojení mi tedy dalo možnost vyléčit mnohé mé ženské frustrace a bolesti. A věřím, že i našemu synovi kojení pomohlo překlenout a zahojit jeho krkolomný a nestandartní příchod na svět. Miminko vám samozřejmě neřekne, jak se cítí. Ale moje přesvědčení vychází jednak z jeho chování v miminkovském věku – věřím, že právě díky kojení, klokánkování, šátkování a celkově častému skin to skin kontaktu byl velmi spokojené a zdravé miminko – a dále vycházím z článků a textů, které jsem o tomto tématu načetla.

Kojení je údajně léčivé pro adoptované miminko nebo pro miminko z náhradního mateřství, které se musí zahojit ze ztráty vazby, kterou mělo se ženou, která ho porodila. Tak zvaný bonding/ připojení je důležité pro všechny děti. Při běžném průběhu narození vazba mezi matkou a dítětem začíná v děloze a prohlubuje se po porodu dítěte. Při adopci a náhradním mateřství kojení dítěti i matce pomáhá navázat a vybudovat tuto vazbu. I když je jistě pravda, že matky mohou milovat a cítit blízkost se svým dítětem bez ohledu na to, jak ho krmí, kojení bonding velmi usnadňuje.

Navíc vazba mezi kojící matkou a jejím dítětem je víc než jen pocit. Dle antropologů dítě není tzv hotovo, když se narodí, ale mělo by pro svůj optimální vývoj zažít kojení. Matka při kojení zažívá kromě emocionálního spojení s dítětem i spojení biologické a hmotné, které je mnoha ohledech podobné spojení mezi těhotnou matkou a dítětem.

Nevyčerpala jsem jistě všechny přínosy kojení pro mě a pro syna a pro náš vztah. Popsala jsem vám jen ty, které mně osobně momentálně přijdou nejsilnější a nejčastěji na ně myslím. Možná dojde ještě k nějaké proměně ve vnímání našeho kojení během času. Ráda se s vámi případně podělím:)

Původně jsem syna chtěla kojit déle. Neměla jsem jasnou představu, jak dlouho budeme kojit a nechávala jsem to na něm. V roce a půl syn přestal kojení vyžadovat, což jsem v tu chvíli kvitovala s povděkem, protože jsem byla zhruba ve třetím měsíci těhotenství a kojení mi přestalo být příjemné. Synovi pravděpodobně mlíčko přestalo chutnat, protože změnilo svoji chuť. 

Moje těhotenství bohužel nedopadlo dobře. Potratila jsem ve 21. týdnu. Nevím, jestli se mi ještě někdy poštěstí kojit dítě, které bude naše vlastní biologicky či geneticky nebo adoptované. Jsem otevřená všem variantám, která nám život přinese. Každopádně kojení mám spojené s velkou vděčností. Jsem šťasná, že jsem to mohla zažít. Ráda na kojení vzpomínám. A pokud jakákoliv varianta v našem životě nastane, jsem rozhodnutá kojit znovu:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s