Nemám mléko. Je to konečná?

Mohu znovu kojit?

Přišla jste po porodu o mléko a jste z toho nešťastná? Tato situace je bohužel poměrně častá. Maminky často mají motivaci i chuť kojit, ale bohužel do kojení vstoupí nějaká překážka. Oddělení miminka od mámy při nemoci nebo při předčasném porodu jsou nejtypičtější situace, kdy k tomu dojde. Někdy to způsobí i nějaká nevhodná rada v nemocnici nebo dobře míněná, ale špatná rada kamarádky nebo babičky. Až mě děsí, jak často se to stane. Mléko začne ubývat, nastoupí dokrm a maminky pak neznají cestu zpět. 

Ta cesta ale existuje. Jmenuje se relaktace a není zas tolik komplikovaná. Opětovné navození laktace určitě vyžaduje Vaše odhodlání a podporu Vašeho okolí, to nezastírám, ale věřte mi, i několik měsíců po odstavení můžete znovu začít kojit. Vlastně můžete začít i později, akorát po 6 měsících od přerušení kojení se formálně Vaše snaha nebude nazývat relaktací, ale půjde o vyvolávanou laktaci:) Vyvolávaná laktace je ještě větší výzva, ale JDE TO🙂

Velmi stručně řečeno relaktace i vyvolávaná laktace spočívají v co nejčastějším kojení miminka za pomocí suplementoru (ano, čtete správně, i pokud nemáte žádné mléko, miminko saje u Vašeho prsu), v maximálním skin to skin kontaktu, v alespoň občasném odsávání mléka po kojení a v případném užívání bylin. 

Pokud právě zažíváte “wow efekt” a máte pocit, že do toho jdete, řeknu Vám ještě hned na začátek největší úskalí relaktace: tím úskalím je věk miminka. Čím mladší miminko je, tím je větší šance, že se Vám podaří znovu kojit. Zhruba od 4. měsíce začíná být totiž celkem výzva přesvědčit miminko, aby se přisálo k Vašemu prsu. Opět: JDE TO, ale né všem miminkům a né bez snahy ze strany matky. Existují případy, že se přisají i rok staré děti krmené do té doby lahvičkou, ale ze strany maminky to vyžaduje velké odhodlání, kreativitu a trpělivost. Když tento odstavec shrnu: pokud zvažujete relaktaci, nepřemýšlejte příliš dlouho a jděte do toho hned! Čím dříve začnete, tím lépe, protože čím mladší miminko je, tím to bude snažší cesta.

Relaktace je pro Vás a Vaše miminko obzvláště vhodná pokud to vyžaduje zdraví Vašeho dítěte, zejména pokud je mladší 6 měsíců a trpí chronickými průjmy. Nebo pokud je krmeno umělým mlékem a špatně ho snáší. Umělé mléko je prostě umělé a do kvality mateřského mléka má bohužel daleko. Většina dětí snáší umělé mléko (alespoň zdánlivě) bez problémů, reakce některých děti na přechod na umělé mléko je však bouřlivá a na umělém mléku neprosperují.

Opětovné nastolení kojení také velmi pomáhá dětem s nízkou porodní hmotností, u kterých se třeba nepodařilo jejich správné přisátí či efektívní sání kvůli jejich nezralosti při narození. Pokud už jste se trošku oklepala ze šoku, že se Vám předčasně narodilo miminko s velmi nízkou váhou a Vaše psychika se trochu stabilizovala, můžete znovu přemýšlet o kojení. Můžete vám – sobě i miminku – dát další šanci. Pro nedonošená miminka, která nějaký čas byla oddělena od matky, je kojení obzvláště důležité. Jednak velmi pomáhá jejich optimálnímu fyzickému vývoji, ale také pomáhá hojit rány na duši ze separace. Existují i jiné nástroje, jak tyto rány zahojit – velmi častý skin to skin kontakt, společné spaní s miminkem, nošení miminka v šátku atp., ale kojení je jedna z nejefektivnějších cest.

Další skupinou (a často velmi frustrovanou skupinou) jsou ženy, které k odstavení vedla nízká produkce mléka způsobená oddělením od miminka nebo špatnou technikou a špatnými informacemi. Pro Vás mám mantru, kterou si opakujte do zblbnutí: Vaše tělo je dokonalé, slabé mléko neexistuje a Vy samozřejmě jste schopná vyprodukovat spoustu mléka pro své dítě! To Vám opravdu ještě nikdo neřekl??? Pojďte to zkusit znovu! Potřebujete jen podporu a kvalitní informace. PŮJDE TO!

Samozřejmě existuje minimální procento žen, které objektivně nemohou z hormonálních důvodů nebo z důvodů špatného vývoje prsní žlázy nebo kvůli operaci prsu vyprodukovat dostatek mléka pro plné kojení. Avšak i tyto ženy mohou kojit! A jejich kojení může být úžasné kojení a mohou miminku dát to, co v lahvičce není: protilátky, mikroRNA, kmenový buňky…a také mohou kojením prohloubit vztah se svým dítětem. A to se nedá koupit v umělým mlíku. Prostě když nekojíte plně, ještě to neznamená, že se musíte kojení vzdát! Musíte jen nastudovat, jak správně dokrmovat, aby miminku zůstal zájem o vaše prso.

V každém případě, ať Váš důvod k odstavení dítěte byl jakýkoliv, nejdůležitější pro relaktaci je Vaše silná motivace začít znouvu kojit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s